Rohm Semiconductor MCR18EZHF2553
MCR18EZHF2553 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2553
Brief Description
RES SMD 255K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2553.pdf
Availability of MCR18EZHF2553
QUANTITY
MCR18EZHF2553 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2553
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2553
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2553
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2553 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2553 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2553
JACK .065-.082PIN SLD MNT SN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 80MHZ 20SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24LLP datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
AP 3S SNB PSA CTL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.3W DO41 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf