Rohm Semiconductor MCR18EZHF2553
MCR18EZHF2553 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2553
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 255K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2553.pdf
Availability of MCR18EZHF2553
QUANTITY
MCR18EZHF2553 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2553
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2553
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2553
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2553 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2553 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2553
RES SMD 57.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED PNL IND 7MM GRN INTERNL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MODULE MALE 4POS CRIMP datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 2W DO204AL datasheet.pdf
VARISTOR 32.4V 1KA DISC 7MM datasheet.pdf