Rohm Semiconductor MCR18EZHF2701
MCR18EZHF2701 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2701
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2701.pdf
Availability of MCR18EZHF2701
QUANTITY
MCR18EZHF2701 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2701
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2701
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2701
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2701 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2701 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2701
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048L/H1507TR 4" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO247AC datasheet.pdf
RES 270 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS 1.27MM IDT GOLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 225.6MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf