Rohm Semiconductor MCR18EZHF2701
MCR18EZHF2701 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2701
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2701.pdf
Availability of MCR18EZHF2701
QUANTITY
MCR18EZHF2701 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2701
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2701
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2701
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2701 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2701 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2701
JUMPER-H2788TR/C2065G/X 6" datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3-ST 8BIT INV 24SOIC datasheet.pdf
CABLE GLAND M40 BRASS IP68 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
TAPE ATG ADHESIVE TRANSFER 1/4" datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRGHT SKT datasheet.pdf
POWER CORD WITH FORK TERM 1000MM datasheet.pdf