Rohm Semiconductor MCR18EZHF2703
MCR18EZHF2703 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2703
Brief Description
RES SMD 270K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2703.pdf
Availability of MCR18EZHF2703
QUANTITY
MCR18EZHF2703 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2703
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2703
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2703
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2703 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2703 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2703
LCD PDA MOD 240X160 W/TOUCH PANL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG M/F 3POS 16AWG 4M datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
350 TB PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 130PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf