Rohm Semiconductor MCR18EZHF2870
MCR18EZHF2870 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2870
Brief Description
RES SMD 287 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2870.pdf
Availability of MCR18EZHF2870
QUANTITY
MCR18EZHF2870 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2870
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2870
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2870
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2870 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2870 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2870
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
150UF 16V 6,3X11 datasheet.pdf