Rohm Semiconductor MCR18EZHF3010
MCR18EZHF3010 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF3010
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF3010.pdf
Availability of MCR18EZHF3010
QUANTITY
MCR18EZHF3010 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF3010
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF3010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF3010
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF3010 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF3010 Details Description
Related parts for MCR18EZHF3010
CONN FFC FPC TOP 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
LIBRARY ASYMM KEY EMB-EVAL ONLY datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 351V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 19POS datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf