Rohm Semiconductor MCR18EZHF31R6
MCR18EZHF31R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF31R6
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF31R6.pdf
Availability of MCR18EZHF31R6
QUANTITY
MCR18EZHF31R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF31R6
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF31R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF31R6
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF31R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF31R6 Details Description
Related parts for MCR18EZHF31R6
8X TO (1) 4X PCIE CABLE ASSY datasheet.pdf
RES 28.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
IP67-15P CAP datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CAP FILM 82NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf