Rohm Semiconductor MCR18EZHF3600
MCR18EZHF3600 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF3600
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF3600.pdf
Availability of MCR18EZHF3600
QUANTITY
MCR18EZHF3600 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF3600
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF3600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF3600
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF3600 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF3600 Details Description
Related parts for MCR18EZHF3600
IC MUX/DEMUX 8X1 16TQFN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN CABLE ASSEMBLY QSFP M-M 1M datasheet.pdf
HEADER 3POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
PIN, CLEVIS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9.5A 12 MOHM SMD datasheet.pdf