Rohm Semiconductor MCR18EZHF4120
MCR18EZHF4120 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF4120
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF4120.pdf
Availability of MCR18EZHF4120
QUANTITY
MCR18EZHF4120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF4120
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF4120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF4120
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF4120 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF4120 Details Description
Related parts for MCR18EZHF4120
VARISTOR 216V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 16A 800V TO220AB datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK COVER 18POS SFTY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 2.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 130NH 1.2A 100 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 36A D1 datasheet.pdf