Rohm Semiconductor MCR18EZHF4221
MCR18EZHF4221 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF4221
Brief Description
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF4221.pdf
Availability of MCR18EZHF4221
QUANTITY
MCR18EZHF4221 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF4221
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF4221
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF4221
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF4221 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF4221 Details Description
Related parts for MCR18EZHF4221
CONN HEADER 74POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 15A PCB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A MFLAT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 453 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.100 20 POS datasheet.pdf
PTC HEATERS 40% datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf