Rohm Semiconductor MCR18EZHF4222
MCR18EZHF4222 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF4222
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF4222.pdf
Availability of MCR18EZHF4222
QUANTITY
MCR18EZHF4222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF4222
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF4222
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF4222
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF4222 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF4222 Details Description
Related parts for MCR18EZHF4222
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
ASIC FOR LQ030B7DD01 TFT DISPLAY datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK RT/A 15POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
REPLACEMENT KEY FOR CKM SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 8-SOIC datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1.27A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf