Rohm Semiconductor MCR18EZHF4222
MCR18EZHF4222 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF4222
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF4222.pdf
Availability of MCR18EZHF4222
QUANTITY
MCR18EZHF4222 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF4222
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF4222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF4222
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF4222 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF4222 Details Description
Related parts for MCR18EZHF4222
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf