Rohm Semiconductor MCR18EZHF45R3
MCR18EZHF45R3 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF45R3
Brief Description
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF45R3.pdf
Availability of MCR18EZHF45R3
QUANTITY
MCR18EZHF45R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF45R3
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF45R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF45R3
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF45R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF45R3 Details Description
Related parts for MCR18EZHF45R3
TVS DIODE 3.3VWM 12VC 6TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TXRX RS232 2.5V 460KBPS 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SIREN 6-16VDC 2.9KHZ PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf