Rohm Semiconductor MCR18EZHF4872
MCR18EZHF4872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF4872
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF4872.pdf
Availability of MCR18EZHF4872
QUANTITY
MCR18EZHF4872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF4872
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF4872
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF4872
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF4872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF4872 Details Description
Related parts for MCR18EZHF4872
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-DFN datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 800MCM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D SUB MIXED MA 40 A CRIMP CONTAC datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN HOUSING 8POS datasheet.pdf