Rohm Semiconductor MCR18EZHF4991
MCR18EZHF4991 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF4991
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF4991.pdf
Availability of MCR18EZHF4991
QUANTITY
MCR18EZHF4991 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF4991
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF4991
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF4991
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF4991 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF4991 Details Description
Related parts for MCR18EZHF4991
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf