Rohm Semiconductor MCR18EZHF5231
MCR18EZHF5231 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF5231
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF5231.pdf
Availability of MCR18EZHF5231
QUANTITY
MCR18EZHF5231 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF5231
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF5231
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF5231
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF5231 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF5231 Details Description
Related parts for MCR18EZHF5231
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 265MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
4/0 BCL 5/8 STUD .625 ID UNPLTD datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 50V X7R 5-SIP datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf