Rohm Semiconductor MCR18EZHF5232
MCR18EZHF5232 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF5232
Brief Description
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF5232.pdf
Availability of MCR18EZHF5232
QUANTITY
MCR18EZHF5232 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF5232
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF5232
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF5232
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF5232 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF5232 Details Description
Related parts for MCR18EZHF5232
SIDAC BIDIR 65V 250A DO-214AA datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 8.5VC TSSOP8 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC VDSL2 LINE DVR AMP 10HMSOP datasheet.pdf
IC V-PROT 2-4CELL LI-ION 8SON datasheet.pdf
MICRO 31C S 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf