Rohm Semiconductor MCR18EZHF5363
MCR18EZHF5363 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF5363
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 536K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF5363.pdf
Availability of MCR18EZHF5363
QUANTITY
MCR18EZHF5363 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF5363
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF5363
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF5363
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF5363 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF5363 Details Description
Related parts for MCR18EZHF5363
DIODE ZENER 15V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1M OHM 6SIP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 20A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/LCK/STDF 8CKT datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
4700UF 200V 65X105MM 105C 5000H datasheet.pdf