Rohm Semiconductor MCR18EZHF54R9
MCR18EZHF54R9 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF54R9
Brief Description
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF54R9.pdf
Availability of MCR18EZHF54R9
QUANTITY
MCR18EZHF54R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF54R9
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF54R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF54R9
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF54R9 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF54R9 Details Description
Related parts for MCR18EZHF54R9
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
IC OCT TRNSP D-TYP LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
LED DISP 7SEG .3" 695NM HRED CC datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 13.3VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 14POS PANL SLDTAIL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
IC TRANSLATOR BUFF/LEVEL 44QFN datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf