Rohm Semiconductor MCR18EZHF6493
MCR18EZHF6493 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF6493
Brief Description
RES SMD 649K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF6493.pdf
Availability of MCR18EZHF6493
QUANTITY
MCR18EZHF6493 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF6493
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF6493
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF6493
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF6493 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF6493 Details Description
Related parts for MCR18EZHF6493
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
BATT PACK 2.4V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.160" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 250V datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ24B datasheet.pdf
TOOL DIE SET M22520/5-13 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf