Rohm Semiconductor MCR18EZHFL1R50
MCR18EZHFL1R50 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHFL1R50
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHFL1R50.pdf
Availability of MCR18EZHFL1R50
QUANTITY
MCR18EZHFL1R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHFL1R50
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHFL1R50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHFL1R50
Related LinksMCR18EZ, MCR18EZHFL1R50 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHFL1R50 Details Description
Related parts for MCR18EZHFL1R50
SIDAC SYM 3CHP 270V 400A TO220 datasheet.pdf
JOYSTICK 1000 MICROSWITCH 16A datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.02% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IMCV MEDIALINX TX/FX-CWDM-SM datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 1600VDC datasheet.pdf