Rohm Semiconductor MCR18EZHFLR220
MCR18EZHFLR220 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHFLR220
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHFLR220.pdf
Availability of MCR18EZHFLR220
QUANTITY
MCR18EZHFLR220 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHFLR220
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHFLR220
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHFLR220
Related LinksMCR18EZ, MCR18EZHFLR220 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHFLR220 Details Description
Related parts for MCR18EZHFLR220
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 33 OHM 10SIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
SOCKET 2.54MM 20 PINS datasheet.pdf
SURGE SUPPRESSOR datasheet.pdf
THERMAL TAPE 1.52" X 1.52" datasheet.pdf