Rohm Semiconductor MCR18EZHFLR390
MCR18EZHFLR390 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHFLR390
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHFLR390.pdf
Availability of MCR18EZHFLR390
QUANTITY
MCR18EZHFLR390 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHFLR390
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHFLR390
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHFLR390
Related LinksMCR18EZ, MCR18EZHFLR390 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHFLR390 Details Description
Related parts for MCR18EZHFLR390
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 6SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 3.68MM datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf