Rohm Semiconductor MCR18EZHJ184
MCR18EZHJ184 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ184
Brief Description
RES SMD 180K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ184.pdf
Availability of MCR18EZHJ184
QUANTITY
MCR18EZHJ184 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ184
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ184
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ184
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ184 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ184 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ184
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
ADAPTER PHONE JACK-DBL BAN PLUG datasheet.pdf
IC HOST AUTHENTICATION 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38MM 200VAC TERM datasheet.pdf
SATA SYSTEM PLUG R/A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf