Rohm Semiconductor MCR18EZHJ1R8
MCR18EZHJ1R8 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ1R8
Brief Description
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ1R8.pdf
Availability of MCR18EZHJ1R8
QUANTITY
MCR18EZHJ1R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ1R8
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ1R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient150/ +850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ1R8
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ1R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ1R8 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ1R8
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC ASYNCH 512X9 35NS 32-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONTACT XRC SOCKET 16-18AWG GOLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
RELAY SSR 10A@240VAC LOW PROFILE datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf