Rohm Semiconductor MCR18EZHJ3R9
MCR18EZHJ3R9 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ3R9
Brief Description
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ3R9.pdf
Availability of MCR18EZHJ3R9
QUANTITY
MCR18EZHJ3R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ3R9
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ3R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ3R9
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ3R9 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ3R9 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ3R9
IC CURRENT SOURCE ADJ TO46-3 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
POT 500K OHM 2W CARBON R-LOG datasheet.pdf
IC SWITCH SMART LOWSIDE TO220SMT datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 BLU/BLU BOOT 5' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT523 datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf