Rohm Semiconductor MCR18EZHJ514
MCR18EZHJ514 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ514
Brief Description
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ514.pdf
Availability of MCR18EZHJ514
QUANTITY
MCR18EZHJ514 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ514
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ514
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ514
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ514 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ514 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ514
CTRLR TEMP SSR 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 25A DO203AA datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXING ACCESSORY FOR WW RES datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD GOLD 96POS datasheet.pdf
IC ENERGY POLYPH METER 48-TQFP datasheet.pdf
RJI CORD 8XAWG27/7CRO OVERM CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 28POS THRUHL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf