Rohm Semiconductor MCR18EZHJ623
MCR18EZHJ623 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ623
Brief Description
RES SMD 62K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ623.pdf
Availability of MCR18EZHJ623
QUANTITY
MCR18EZHJ623 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ623
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ623
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ623
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ623 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ623 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ623
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 14POS 24-28AWG datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN 34POS 0.8MM SMT datasheet.pdf