Rohm Semiconductor MCR18EZHJSR075
MCR18EZHJSR075 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJSR075
Brief Description
RES SMD 0.075 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJSR075.pdf
Availability of MCR18EZHJSR075
QUANTITY
MCR18EZHJSR075 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJSR075
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJSR075
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.075
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient200/ +800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJSR075
Related LinksMCR18EZ, MCR18EZHJSR075 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJSR075 Details Description
Related parts for MCR18EZHJSR075
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC D/A CONV 10BIT QUAD 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
ANTENNA RUBBR DUCK 2.4GHZ RP-SMA datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 27-54.8V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf