Rohm Semiconductor MCR18EZPF1100
MCR18EZPF1100 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF1100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF1100.pdf
Availability of MCR18EZPF1100
QUANTITY
MCR18EZPF1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF1100
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF1100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF1100
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF1100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF1100 Details Description
Related parts for MCR18EZPF1100
ROUND SPACER 0.091" NYLON 7/8" datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO 2STAGE DIFF 8-DIP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 16.38VC SMD datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1000VA CHAS MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL LOW 7PPM datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.8A 66.3 MOHM datasheet.pdf
26POS F H.D R/A LC TY3 FILT datasheet.pdf