Rohm Semiconductor MCR18EZPF1201
MCR18EZPF1201 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF1201
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF1201.pdf
Availability of MCR18EZPF1201
QUANTITY
MCR18EZPF1201 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF1201
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF1201
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF1201
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF1201 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF1201 Details Description
Related parts for MCR18EZPF1201
IC FPGA 1203 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.25A SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 36POS datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 25C UNSHLD 300V datasheet.pdf
SCREW,SOCKET HEAD SHLD datasheet.pdf
CAP FILM 2 UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf