Rohm Semiconductor MCR18EZPF1202
MCR18EZPF1202 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF1202
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF1202.pdf
Availability of MCR18EZPF1202
QUANTITY
MCR18EZPF1202 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF1202
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF1202
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF1202
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF1202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF1202 Details Description
Related parts for MCR18EZPF1202
IC DIGITAL VIDEO ENCODER 44QFP datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 28POS datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
SR BTS 59 WW 81 3 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 5VDC datasheet.pdf