Rohm Semiconductor MCR18EZPF2101
MCR18EZPF2101 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF2101
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF2101.pdf
Availability of MCR18EZPF2101
QUANTITY
MCR18EZPF2101 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF2101
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF2101
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF2101
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF2101 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF2101 Details Description
Related parts for MCR18EZPF2101
BOX PLASTIC GRAY 5.12"L X 2.56"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 3PH 800V PWS-F datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 108 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 125PF datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf