Rohm Semiconductor MCR18EZPF2153
MCR18EZPF2153 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF2153
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 215K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF2153.pdf
Availability of MCR18EZPF2153
QUANTITY
MCR18EZPF2153 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF2153
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF2153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF2153
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF2153 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF2153 Details Description
Related parts for MCR18EZPF2153
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RELAY POWER 110V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 20.32MM datasheet.pdf
RES 167 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 9A 8SOP datasheet.pdf
LINK DAISY CHAIN 2 POLE BASE datasheet.pdf
LABEL PANEL RAISED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BRONZE BEARING datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf