Rohm Semiconductor MCR18EZPF2153
MCR18EZPF2153 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF2153
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 215K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF2153.pdf
Availability of MCR18EZPF2153
QUANTITY
MCR18EZPF2153 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF2153
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF2153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF2153
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF2153 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF2153 Details Description
Related parts for MCR18EZPF2153
BATTERY PACK 12.0V 500MAH NIMH datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 833SPS 12MSOP datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH LEVER 20A SPDT .250 QC datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUS SYSTEM CABLE DEVICENET 5POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 650W datasheet.pdf
TRANS 2NPN 30V 0.5A TO-78 datasheet.pdf