Rohm Semiconductor MCR18EZPF27R0
MCR18EZPF27R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF27R0
Brief Description
RES SMD 27 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF27R0.pdf
Availability of MCR18EZPF27R0
QUANTITY
MCR18EZPF27R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF27R0
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF27R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF27R0
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF27R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF27R0 Details Description
Related parts for MCR18EZPF27R0
CONN HEADER 60POS 1.27MM R/A AU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS .250 TAB datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 2% 500V 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.81MM VERT OR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.6A SOT-893L datasheet.pdf