Rohm Semiconductor MCR18EZPF2941
MCR18EZPF2941 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF2941
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF2941.pdf
Availability of MCR18EZPF2941
QUANTITY
MCR18EZPF2941 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF2941
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF2941
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF2941
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF2941 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF2941 Details Description
Related parts for MCR18EZPF2941
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf