Rohm Semiconductor MCR18EZPF3160
MCR18EZPF3160 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF3160
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF3160.pdf
Availability of MCR18EZPF3160
QUANTITY
MCR18EZPF3160 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF3160
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF3160
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF3160
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF3160 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF3160 Details Description
Related parts for MCR18EZPF3160
TRANSFORMER AUDIO 100CT/8 IMPED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 60FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMBJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 36K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf