Rohm Semiconductor MCR18EZPF3161
MCR18EZPF3161 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF3161
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF3161.pdf
Availability of MCR18EZPF3161
QUANTITY
MCR18EZPF3161 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF3161
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF3161
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF3161
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF3161 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF3161 Details Description
Related parts for MCR18EZPF3161
MODULE SDRAM 1GB 168DIMM datasheet.pdf
SHOULDER SCREW HEX 8-32 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 15.5MM datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf