Rohm Semiconductor MCR18EZPF38R3
MCR18EZPF38R3 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF38R3
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF38R3.pdf
Availability of MCR18EZPF38R3
QUANTITY
MCR18EZPF38R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF38R3
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF38R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF38R3
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF38R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF38R3 Details Description
Related parts for MCR18EZPF38R3
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf