Rohm Semiconductor MCR18EZPF5601
MCR18EZPF5601 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF5601
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF5601.pdf
Availability of MCR18EZPF5601
QUANTITY
MCR18EZPF5601 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF5601
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF5601
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF5601
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF5601 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF5601 Details Description
Related parts for MCR18EZPF5601
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf