Rohm Semiconductor MCR18EZPF6041
MCR18EZPF6041 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF6041
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF6041.pdf
Availability of MCR18EZPF6041
QUANTITY
MCR18EZPF6041 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF6041
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF6041
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF6041
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF6041 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF6041 Details Description
Related parts for MCR18EZPF6041
CONN HEADER 15POS 1.5MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 800MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 12A DIRECTFET datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.3K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 50POS datasheet.pdf