Rohm Semiconductor MCR18EZPF6490
MCR18EZPF6490 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF6490
Brief Description
RES SMD 649 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF6490.pdf
Availability of MCR18EZPF6490
QUANTITY
MCR18EZPF6490 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF6490
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF6490
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF6490
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF6490 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF6490 Details Description
Related parts for MCR18EZPF6490
CONN FFC FPC TOP 14POS 1MM R/A datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1853GR/H9991TR10" datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ DDPAK datasheet.pdf
BOARD ADAPTER AND FLY LEADS datasheet.pdf
CONN FPC 33POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
IC TXRX 2.4GHZ 16K FLASH 48QFN datasheet.pdf
CHISEL 30DEG .8MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf
ASSY, PLUG, 4POS, AS16, VO, KEYD datasheet.pdf