Rohm Semiconductor MCR18EZPF6802
MCR18EZPF6802 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF6802
Brief Description
RES SMD 68K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF6802.pdf
Availability of MCR18EZPF6802
QUANTITY
MCR18EZPF6802 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF6802
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF6802
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF6802
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF6802 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF6802 Details Description
Related parts for MCR18EZPF6802
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 35V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
IC ISOMODEM 56KBPS 38-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 2.6A 28.8 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W +/-15V 34MA OUT datasheet.pdf