Rohm Semiconductor MCR18EZPF6811
MCR18EZPF6811 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF6811
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF6811.pdf
Availability of MCR18EZPF6811
QUANTITY
MCR18EZPF6811 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF6811
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF6811
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF6811
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF6811 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF6811 Details Description
Related parts for MCR18EZPF6811
CLIP MICRO 1.27MM 1 CLIP GRAY datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
CONN HDR BREAKAWAY 40POS RA .100 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20A datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
XCEDE 3W 2PVH 4COL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ANTENNA 2.45GHZ WRT SERIES SMA datasheet.pdf