Rohm Semiconductor MCR18EZPF76R8
MCR18EZPF76R8 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF76R8
Brief Description
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF76R8.pdf
Availability of MCR18EZPF76R8
QUANTITY
MCR18EZPF76R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF76R8
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF76R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF76R8
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF76R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF76R8 Details Description
Related parts for MCR18EZPF76R8
FIXED IND 120UH 100MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 66MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CIR BRKR 300MA 250VAC 65VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf