Rohm Semiconductor MCR18EZPF86R6
MCR18EZPF86R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF86R6
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF86R6.pdf
Availability of MCR18EZPF86R6
QUANTITY
MCR18EZPF86R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF86R6
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF86R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF86R6
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF86R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF86R6 Details Description
Related parts for MCR18EZPF86R6
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.49K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 24VDC datasheet.pdf