Rohm Semiconductor MCR18EZPJ152
MCR18EZPJ152 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPJ152
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPJ152.pdf
Availability of MCR18EZPJ152
QUANTITY
MCR18EZPJ152 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPJ152
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPJ152
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPJ152
Related LinksMCR18E, MCR18EZPJ152 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPJ152 Details Description
Related parts for MCR18EZPJ152
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 330K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 4POS GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
.062 COMM P&S SOK,PLAST FLANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf