Rohm Semiconductor MCR18EZPJ475
MCR18EZPJ475 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPJ475
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPJ475.pdf
Availability of MCR18EZPJ475
QUANTITY
MCR18EZPJ475 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPJ475
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPJ475
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPJ475
Related LinksMCR18E, MCR18EZPJ475 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPJ475 Details Description
Related parts for MCR18EZPJ475
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG GRY/BLUE 5.3-6.5 datasheet.pdf
IC SEQUENCER/SUPERVISOR 40LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf